Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Prawa Pacjenta

Artykuły

Prawo do świadczeń zdrowotnych i prawo do dodatkowej opinii lekarza

Prawo do świadczeń zdrowotnych i prawo do dodatkowej opinii lekarzaPrawo do informacji jest prawem pacjenta, a nie rodziny. To pacjent decyduje, komu (rodzinie, przyjaciołom, znajomym, mediom) i jakie informacje o jego zdrowiu mogą być przekazywane. Może również nie upoważnić nikogo. W przypadku dziecka, prawo do wszelkie informacje mają jego rodzice lub opiekunowie ustanowieni przez sąd rodzinny. Rodzice mogę upoważnić inne osoby do uzyskiwania informacji o ich dziecku. Prawo do informacji ma także dziecko w zakresie i formie potrzebnej do prawidłowego udzielenia świadczenia zdrowotnego.

Prawo do informacji

Prawo do informacji Prawo do informacji jest prawem pacjenta, a nie rodziny. To pacjent decyduje, komu (rodzinie, przyjaciołom, znajomym, mediom) i jakie informacje o jego zdrowiu mogą być przekazywane. Może również nie upoważnić nikogo. W przypadku dziecka, prawo do wszelkie informacje mają jego rodzice lub opiekunowie ustanowieni przez sąd rodzinny. Rodzice mogę upoważnić inne osoby do uzyskiwania informacji o ich dziecku. Prawo do informacji ma także dziecko w zakresie i formie potrzebnej do prawidłowego udzielenia świadczenia zdrowotnego.

Prawo do tajemnicy informacji związanych z pacjentem

Prawo do tajemnicy informacji związanych z pacjentemWszystkie informacje o stanie zdrowia pacjenta, diagnozach, rokowaniu, przeprowadzonych czynnościach diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz wszelkie inne informacje z nim związane, uzyskane w związku z wykonywaniem zawodu medycznego, muszą być traktowane jako poufne i nie mogą być ujawniane osobom nieupoważnionym. Informacja, iż pacjent korzysta z usług danego szpitala czy przychodni, także objęta jest tajemnicą. Obowiązek zachowania w poufności wszelkich informacji trwa również po śmierci pacjenta.

Prawo do wyrażenia zgody

 Prawo do wyrażenia zgodyPacjent ma prawo do wyrażania zgody na udzielenie określonego świadczenia medycznego. Pacjent może zawsze odmówić danego świadczenia lub zażądać zaprzestania jego udzielania.

Prawo do dostępu do dokumentacji medycznej

Prawo do dostępu do dokumentacji medycznejPrawo wglądu w dokumentację medyczną pacjenta ma on sam, przedstawiciel ustawowy oraz osoba upoważniona przez pacjenta. Osoby te  mają prawo dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta prowadzonej w ramach podmiotu leczniczego, jak i dokumentacji prowadzonej  w ramach prywatnych gabinetów (praktyk).

Prawo do poszanowania intymności i godności

Prawo do poszanowania intymności i godnościOsoby wykonujące zawód medyczny, udzielające świadczeń zdrowotnych są zobowiązane postępować w sposób zapewniający poszanowanie intymności i godności pacjenta.

Osoby wykonujące zawód medyczny, udzielające świadczeń zdrowotnych są zobowiązane postępować w sposób zapewniający poszanowanie intymności i godności pacjenta. W trakcie udzielania świadczenia zdrowotnego mogą być obecne tylko te osoby, które są niezbędne ze względu na rodzaj świadczenia. Fakt bycia osobą wykonującą zawód medyczny nie upoważnia do obecności w trakcie udzielania świadczenia lub wchodzenia do pomieszczenia, w którym jest udzielane świadczenie.

Strona: 1 | 2 |

Pliki do pobrania

Przeczytaj także

Kontakt do nas

Biuro Kodeksu
ul. Nowogrodzka 62a/315, 00-002 Warszawa
tel.: (+48 22) 474 15 22
kom. 516 150 164
e-mail: i.grzesiak@prawapacjenta.eu

Inicjatorzy projektu

Patronat